Rate Ayarları.. - SenOyna Online Oyun Komunitesi
SenOynaSenOyna

Üye kaydı | Şifremi unuttum | Yardım

SenOyna
Bugünün mesajları Takvim Forumlarda ara: 
    Gelişmiş arama   Üye listesi
Kapat
Lütfen Facebook Sayfamızı Beğenin...

©
Geri git   SenOyna Online Oyun Komunitesi > Counter Strike 1.6 > Yardım

Rate Ayarları..

Yardım içinde Rate Ayarları.. konusu , cl_cmdrate: Bu değer anlaşıldığı üzere aldığınız ortalama FPS 'ye yakın olmalıdır. (netgraph dan FPS nizi kontrol edebilirsiniz) Bu değeri aldığınız FPS ...

Konu kapatılmıştır

Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Okunmamış 23-12-2007
To! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
To! To! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Ağu 2007
Üye no: 24103
Mesajlar: 365
Tecrübe Puanı: 0
To! is on a distinguished road
Rate Ayarları..


cl_cmdrate:
Bu değer anlaşıldığı üzere aldığınız ortalama FPS 'ye yakın olmalıdır. (netgraph dan FPS nizi kontrol edebilirsiniz) Bu değeri aldığınız FPS nin çok üstünde veya çok altında ayarlamanız halinde, choke artacaktır.
cl_updaterate:
Bu değeri, loss değeriniz 0 olduğu sürece yapabildiğiniz en yüksek değeri yapmaya çalışınız. Eğer herhangi bir loss alıyorsanız, bu sizin için kötü olacaktır.
rate:
Genelde online oyunlar için standart değer 20000 dir. (LAN oyunlarında 25000 dir). Bu değeri çok azaltmak veya çok düşürmek, choke 'a yol açacaktır.
ex_interp:
İdeal değer 1/cl_updarate dir. Bu değeri ASLA sıfır yapmayın, çünkü CS sizin cl_updarate değerinizi kullanmaktadır, serverınkini değil. Temel olarak daha yüksek bir ex_interp değeri daha yumuşak bir görüntü sağlamasına rağmen, oyuncuların oyun içindeki "gerçek" konumları ekranınızda daha az görüntülenecektir. Bazı oyuncular bu değeri düşük bir değer olan 0.01 e sabitlemektedirler. (SWAT.Rony) Yorumu: Bu yazı bir İngiliz sitesinden alınmıştır. Yazının yazıldığı ülkede internet bağlantılarının maalesef ülkemizdekinden daha iyi olduğunu düşünecek olursak, özellikle ex_interp değerinin 0.01 gibi küçük bir değere sabitlenmesi bazı sakıncalar yaratabilir. Oyun akışkanlığını tamamen kaybedip, oyuncuları kare kare görmeye başlayabilirsiniz. (Tıpkı frame atlayan oyuncular gibi) ex_interp değeri hakkında daha detaylı bilgi isteyen kullanıcılar bu yorumumun devamını okuyabilirler. Sanırım istediğinizi tam olarak bulabileceksiniz
ex_interp nedir ?
Öncelikle, "Interp" kelimesi "Interpolation" 'ın kısaltılmışıdır. Türkçedeki karşılığı "enterpolasyon, iç değerlendirme" anlamına gelmektedir. Yani basitçe, bu komut bilgisayarınıza internetten gelen paketlerin "değerlendirilip" "ekrana yansıtılması" ile ilgilidir. Ve bu komut dial-up kullanıcıları gibi interneti bağlantısı çok kötü olan kullanıcılara da bu oyunu oynama imkanı sunmaktadır. <br> İç değerlendirme şöyle çalışır: internetten bilgisayarınıza 10 frame (kare) geliyor farz edelim, ve eğer sizin ex_interp değeriniz 0.1 ise, bu çizilen karelerden sadece 4 tanesi gerçek kareler, diğer 6 kare "tahmin edilen" kareler olacaktır. Örneklemek gerekirse, şu şekilde söyleyebiliriz: (GF = Gerçek Frame, TF = Tahmini Frame) GF TF TF GF TF TF GF TF TF GF Bunun var oluş nedeni, berbat olan bir bağlantıyı kompanse etmek, telafi etmektir.
Eğer bağlantınız kötü ise ve çok düşük sayıda frame alıyorsanız, Counter-Strike otomatik olarak diğer frame 'leri tahmin eder ve ekranınıza yansıtır. Ve bu da oyunu kare kare görmeniz yerine bağlantınız belli ölçüde kötü olduğunda bile oyunun akışkan bir seyirle devam etmesini sağlamaktadır.Eğer durum böyleyken ex_interp değerinizi 0.01 e düşürseniz, artık alınan bu 10 frame 'in 8 tanesi gerçek frame olacaktır. Ekranınıza şu şekilde çizilecektir:
GF GF GF TH GF GF GF TH GF GF
Bu ayarların yanlış olması ile beraber internet bağlantınızın da kötü olduğu bir anda, önünüzde duran arkası dönük düşmana ateş ettiğiniz takdirde bile ona hiç hasar verememe durumu yaşayabilirsiniz.
ex_interp hile midir ?
Bu konuda bir çok söylem yayılmaktadır. Ancak benim kişisel görüşüme göre bu komut işlevi gereği kesinlikle bir hile komutu değildir. Her kullanıcı kendi bağlantısına göre bu değerle oynama hakkına sahip olmalıdır. Çünkü nihayetinde bu komut SADECE ve SADECE kullanıcının kendi ekranı ile ilgilidir, kesinlikle servera gönderilen bilgi ile bir ilgisi yoktur, yani örnek olarak bu komutla oynayıp da frame atlayarak ilerleme şansına sahip olmuyorsunuz.
ex_interp değeri ne olmalıdır ?
Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, "ex_interp değeri şu olmalıdır" , "en iyisi şudur" gibi bir değerlendirme yapmak asla mümkün değildir. Her kullanıcı kendi bağlantısına (ve elbette ki bağlandığı servera göre) kendi ayarını yapmak durumundadır. Zaten bu sayfanın da yapılış amacı budur, bu mavi kutu içerisinde yapmış olduğum "Swat'ın" ndan hemen sonra ex_interp değerini hattınıza göre nasıl ayarlamanız gerektiği yazmaktadır.
Son olarak söylemek istediğim, Türkiye 'nin internet altyapısı, bağlanılan serverların hat kapasiteleri, oyun içinde almış olduğunuz FPS ve yaşamış olduğum deneyimleri göz önünde bulundurduğumda, ex_interp değeri
MİNİMUM 0.04, MAXİMUM 0.1 olmalıdır. Ancak ve ancak sizin ve serverın internet hattı çok çok iyi ise, pinginiz 10-15 arasında ise bu değeri 0.04 'ün de altına çekebilir ve 0.01 yapabilirsiniz.
METHOD:
Sizin için en uygun olan değeri bulabilmeniz için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
1) netgraph 'ı açınız. (Sanırım "netgraph 3" aradığınız değer)
2) Bu şekilde başlayın: cl_cmdrate 30 cl_updaterate 40 rate 15000 ex_interp 0.05
3) Dolu bir serverda FPS 'niz üzerinde bir miktar çalışın ve FPS nizin *ortalama* değerini bulmaya çalışın ve not edin.
4) cl_cmdrate 'i bu değere eşitleyin. Örneğin kalabalık bir serverda ortalama 40 FPS alıyorsanız, cl_cmdrate 'i 40 yapınız.
5) Bu değer üzerinde biraz daha çalışın ve choke değerinizin artıp artmadığını görün. Eğer choke değeriniz artıyorsa, bu değeri 5 azaltın. Eğer herhangi bir choke almıyorsanız, 5 arttırın. Basitçe - bunu yapmaya bir süre devam edin - çünkü bu değeri (choke/loss almadığınız sürece) yapabildiğiniz en yüksek değeri yapmak istemelisiniz. En son tamam dediğiniz yerde, 5 azaltın ve öylece bırakın! (Güvenlik tamponu - ve sıra bir sonraki değerde) (max. 101)
6) Artık ideal bir cl_cmdrate 'e sahipsiniz. cl_updaterate ile oynama zamanı geldi. cl_updaterate 'e 5 ilave edin ve biraz daha oyun oynayın. Eğer herhangi bir loss/choke almıyorsanız, 5 daha ilave edin. Eğer alıyorsanız, 5 azaltın. Temel olarak, bu değer loss/choke almadan yapabildiğiniz en yüksek değeri yapmaya çalışın. (max. 101)
7) Şimdi herşeyi düzene soktuk, ex_interp değerini 1/cl_updaterate 'e eşitleyebilirsiniz - yani eğer cl_updaterate 'inizi 50 yaptıysanız, ex_interp 'i 0.02 yapacaksınız. (1/50) Eğer cl_updaterate 'iniz 100 ise, 0.01 kullanacaksınız vs.. (hesap makinesi kullanın) Bu değer loss/choke değerlerinden çok oyunu "hissetmenizle" ilgilidir, ve bir çok insan bu değeri her zaman 0.01 yapmanızı söylerler (özellikle internet bağlantıları çok iyi olan kullanıcılar genelde cl_updaterate 100 kullanabildikleri için kendi bildiklerini doğru zannederler, halbuki bu oyununuzun ne kadar yumuşak ve bir o kadar da gerçek frame lerden oluşabildiği değerlere bağlıdır)
8) Tamamdır. Artık rate ayarı ile oynayabiliriz. rate değerinizi loss/choke olana kadar 500 'er 500 'er arttırmaya başlayın. Loss/choke olmadan yapabildiğiniz en yüksek değeri yaptıktan sonra bu değeri son kez 500 azaltın, ve işte oldu! Artık ellerinizin altında akıcı ve hoş bir oyununuz ayarınız var.
9) Ümit ediyoruz ki bu ayarlardan sonra makul bir pinge sahip olacaksınız, ancak pinginiz, veya gecikme süreniz, aslında yukarıdakilerden çok daha az önemlidir. Bu konuda Half-Life serverının client (kullanıcı - user) eksiklerini kapatabilen kodlarına güvenin. Eğer pinginizden gerçekten çok rahatsız oluyorsanız, bilmeniz gereken şey şudur: Daha fazla cl_cmdrate demek daha fazla ping demektir. Bu nedenle pinginizi düşürmek için cl_cmdrate değerini düşürmeyi deneyebilirsiniz, ve en iyi ayarlar için 5-7. adımları tekrarlayabilirsiniz (nihayetinde daha iyi bir cl_updaterate ve/veya rate değeri alamayacağınızı anlayacaksınız). Size bir geceliğine pinginizi unutmanızı ve bu değerlerle küçük bir antrenman yapıp nasıl olduğuna bakmanızı, ve pinginizi sadece eğer oyun akışı çok kötü gidiyor ise umursamanızı öneririm.
Tamam o zaman, bakalım bunları kim deneyecek ?
Benim ve bahsettiğim bir çok kişi için gayet güzel çalıştı - tekrar ediyorum, eğer zaten 20000/25000 101 101 değerleri ile (maximum) oynuyorsanız ve herhangi bir choke veya loss yaşamıyorsanız bu ayarlar ile oynamanıza gerek olmamaktadır. Bu ayarlara eğer pinginiz gerçekten berbatsa oynayınız, (örneğin 50 nin üzerinde ise)
Aklınızda olması gereken bir şey daha... Bu ayarların sistem konfigürasyonunuz ile herhangi bir ilgisi yoktur, oynadığınız server (ve serverın ayarları) ile, ve o server ile sizin PC nizin arasındaki bağlantı ile ilgilidir

56k modem
rate 4000
cl_latency -120
cl_updaterate 20
cl_cmdrate 30

128k
cl_updaterate : 20-30 ( Uygun değer 25 )
rate : 7500
cl_cmdrate : 17 - 19
cl_rate : 9999


256k
rate 5000
cl_latency -70
cl_updaterate 31
cl_cmdrate 35

512k
rate 7000
cl_latency -50
cl_updaterate 35
cl_cmdrate 35


256k ADSL rate'leri:
rate 7500
cl_rate 6500
cl_cmdrate 20
cl_updaterate 21


512k ADSL rate'leri:rate 9500
cl_rate 8000
cl_cmdrate 32
cl_updaterate 31


1024k ADSL rate'leri:
rate 12000
cl_rate 9800
cl_cmdrate 43
cl_updaterate 40


2048k ADSL rate'leri:
rate 15500
cl_rate 12000
cl_cmdrate 55
cl_updaterate 52
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #2 (permalink)  
Okunmamış 24-12-2007
AdiósAmigo~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ex Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Oca 2007
Üye no: 403
Nerden: ODTÜ
Mesajlar: 2,943
Tecrübe Puanı: 0
AdiósAmigo~ is on a distinguished road
AdiósAmigo~ - MSN üzeri Mesaj gönder
Yanıt: Rate Ayarları..

bu kaçıncı verilişi (:
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #3 (permalink)  
Okunmamış 24-12-2007
To! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
To! To! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Ağu 2007
Üye no: 24103
Mesajlar: 365
Tecrübe Puanı: 0
To! is on a distinguished road
Yanıt: Rate Ayarları..

olsun sorun olmaz bence
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #4 (permalink)  
Okunmamış 24-12-2007
Yoshi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Eyl 2007
Üye no: 29422
Nerden: Sanitarium
Mesajlar: 617
Tecrübe Puanı: 0
Yoshi is an unknown quantity at this point
Yoshi - MSN üzeri Mesaj gönder
Yanıt: Rate Ayarları..

1024 Kullananlara bir tavsiyem ; rate 15000 yapın , cl_rate "default" olsun sanırım defaultu 9999 hiç ellemeyin yani bu 2 sini yapın sizde benim gibi olabilirsiniz
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #5 (permalink)  
Okunmamış 24-12-2007
To! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
To! To! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Ağu 2007
Üye no: 24103
Mesajlar: 365
Tecrübe Puanı: 0
To! is on a distinguished road
Yanıt: Rate Ayarları..

evet Harun kinğ
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
Konu kapatılmıştır


Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 misafir)

 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açamazsınız
Yeni mesaj yazamazsınız.
Dosya ekleyemezsiniz.
Mesajlarınızı değiştiremezsiniz.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Mesaj Son mesaj
Rate ayarları ve rate nasıl ayarlanır vinceNzo Yardım 70 23-12-2009 18:42
CS rate ayarları lazım.. koj1r0 Yardım 5 26-02-2008 10:47
1024 rate ayarları SnA[t]Ch Yardım 9 09-10-2007 22:47
Rate Ayarları :S painkiller Yardım 4 29-07-2007 08:39


Gerekli
Genel forumlar
Bizden
Bloglar
Anti hile ve üyelik sistemi
CS 1.6 ü üyelik
Dosyalar
Counter-Strike 1.5
Online destek
Dökümanlar
Counter-Strike 1.6
Sunucu satışları
Forumlar
Counter-Strike Source
Sunucularımız
Galeri
BattleNet
Referans sunucular
IRC
Hamachi
Kurallarımız
Oyunlar
Diğer oyunlar
Oyuncumarket
sXe indir
internet,Donanım,Yazılım dünyası
Artı Hosting
Her telden
Bu site en iyi 1024x768 çözünürlük ile görüntülenebilinir

Page generated in 0.11269403 seconds (100.00% PHP - 0% MySQL) with 17 queries

Sitemap
1, 2, 14, 4, 8, 6, 7, 13, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 36, 28, 29, 30, 112, 31, 96, 94, 95, 91, 92, 93, 38, 102, 101, 97, 98, 116, 103, 85, 86, 84, 77, 78, 79, 82, 81, 90, 87, 108, 110, 104, 155, 115, 107, 109, 106, 111, 119, 121, 122, 306, 277, 124, 123, 126, 129, 130, 162, 131, 134, 135, 138, 136, 137, 139, 146, 147, 148, 156, 159, 157, 158, 165, 161, 163, 164, 168, 171, 170, 172, 176, 175, 177, 253, 252, 254, 255, 260, 261, 262, 263, 276, 281, 280, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 291, 299, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313,