Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı? - SenOyna Online Oyun Komunitesi
SenOynaSenOyna

Üye kaydı | Şifremi unuttum | Yardım

SenOyna
Bugünün mesajları Takvim Forumlarda ara: 
    Gelişmiş arama   Üye listesi
Kapat
Lütfen Facebook Sayfamızı Beğenin...

©
Geri git   SenOyna Online Oyun Komunitesi > Her Telden > Genel Konular

Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Genel Konular içinde Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı? konusu , Selam, Bugünlerde Milli eğitimde yapılan çalışmalardan ötürü size bir soru sormak istedim... Münazara yapılacaktır. Konusuda başlıkta belirttiğim "Zaman mı ...

Anketimiz: Size göre "Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?"

Zaman insanı yönetir! 15 71.43%
İnsan zamanı yönetir! 6 28.57%
Katılımcı sayısı: 21. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Konu kapatılmıştır

Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
Wisrty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Mayıs 2007
Üye no: 4671
Nerden: Titrasyon kabından
Mesajlar: 8,422
Blog Entries: 6
Tecrübe Puanı: 102
Wisrty is on a distinguished road
Wisrty - MSN üzeri Mesaj gönder
Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?


Selam,

Bugünlerde Milli eğitimde yapılan çalışmalardan ötürü size bir soru sormak istedim...
Münazara yapılacaktır. Konusuda başlıkta belirttiğim "Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?" Konusudur...

Bu konuya ilişkin fikirlerinize danışmak istiyorum. Özellikle belirtmek istiyorum ki sizin için geçerli olan anketi uygulamanız ve üzerine Konuya ilişkin fikir belirtmeniz bizim için önemlidir. Eğer fikirimiz doğrultusunda çıkan kararlar bizi desteklerse, tartışma günü çıktılarımız ile fikirlerinizide belirticez.

Teşekkürler
__________________
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #2 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
POET. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banlı
 
Üyelik tarihi: Eki 2008
Üye no: 109294
Mesajlar: 5,055
Tecrübe Puanı: 0
POET. is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

İnsan zamanı yönetir. Dünyada herşey "insan" denen varlığın elinde. İnsan yapacaklarını zamana göre sınırlandırır. Zamanı böyle kullanır.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #3 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
q0NusMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Demirbaş Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Haz 2007
Üye no: 5707
Nerden: İstanbul Z.B
Yaş: 23
Mesajlar: 466
Tecrübe Puanı: 22
q0NusMa is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Zaman zaman zaman insanı yönetir.
Zaman zaman insan zamanı yönetir.

İnsan zamanı iyi kullanmasını bilirse eğer insanın zamanı yönetebileceğini düşünüyorum.
Diğer türlü insan zamanı iyi kullanmazsa zaman içinde kaybolur.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #4 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
Tom ! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Demirbaş Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Nis 2007
Üye no: 2902
Yaş: 32
Mesajlar: 266
Tecrübe Puanı: 0
Tom ! is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Merhabalar;
Konunun irdelenebilmesi için gereken yaklaşım felsefi bakış açısıyla olayı yorumlayabilmemizden geçer.
Konunun her iki tarafından da bakıldığında ilk başta zihnimiz aracılığıyla bizde çağrışım yapan düşüncenin şu olduğunu göreceksiniz.(Her ikisi için de geçerli varsayımları elde edebiliriz).
Ama işin içerisine biraz girer, derin boyutlarına doğru ilerler ve detaylı bir araştırma yaparsak, elde ettiğimiz birikimlerimizin birer sonucu olarak göreceğiz ki aslında Zaman İnsanı Yönetir.
Evet Yukarıda da dediğim gibi, hangi görüşü savunacağımın sinyallerini vermiş bulunmaktayım şimdiden.
Öncelikle Kelime anlamları olarak olaya yaklaştığımızda ve olayı kelime anlamlarına kısa süreliğine de olsa indirirsek şöyle yorumlayabiliriz.

Zaman: Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit.
İnsan: Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı.
Evet yukarıda da belirtmiş olduğum gibi, birden fazla anlam içerdikleri için,bizi en çok ilgilendiren anlamlarını buraya yazma gereksinimi hissettim.
Zamanı ele alırsak.
Zaman denilen kavram, herkesin kontrol edebilmek istediği ama; bunun henüz yapılabilmesi mümkün olmayan sadece düşlerde kendine yer bulan bir imgedir.
Bu yüzden zamanı geri getirebilmek,ondan bir şeyler isteyebilmek ona ilave süre ekleyebilmek,onu durdurabilmek veyahut kopyalayabilmek mümkün olmadığından zaman bizi yönetir.
Zaman sürekli devinim içerisinde olan ve durdurulması teklif dahi edilemez bir mefhumdur.Bu yüzdendir ki Zamanı şu şekilde ele almalıyız.

Zaman Dünya’nın varoluşundan ziyade insanoğlunun bu zaman denilen kavramı anlayabilmesinden sonra başlar .Yani bilinenin aksine milyon yıl öncelerden ziyade, insanlığın bunu keşfetmesiyle ortaya çıkar varlığı.Evet zaman aslında bağımsızdır.Peki ya arkadaşım sen niye bunu insanoğluna bağımlı hale getirdin.

Doğru böyle bir soru gelebilir.Buna vereceğim cevap şu şekildedir.
Zamanın tam net bir açıklaması yoktur.Yani zaman ne kadar süre önce ortaya çıkmıştır,bir başlangıcı var mıdır veya yok mudur bilinemez.
Bu yüzden de zaman kavramını bu karmaşık kurgunun içerisinden çekip kurtarabilmek adına ben insanlığın bunu anlamlandırabilmesi ile başladığına inanıyorum.

Kafası karışanlar için ufak bir aydınlatma yazısı olacak.
(Zaman eski taş devirlerini şu anda hesaplayabilmemiz için insanoğlunun kullandığı bir araçtır.Kısaca o dönemlerde yaşayan insanlık,doğal olarak şu anda geldiğimiz teknolojik imkanların milyonda birine bile sahip değildi.Bu sebeptendir ki belli başlı olayları açıklamalarına imkan yoktu.Ama günümüz insanlığı çoğu şeyi açıklayabilme yetisine kavuşmuştur.Ve bu şekilde zamanı, daha önceki yıllarda varlığının bilinememesine rağmen daha önceki yıllara ait bilgileri toplayarak o yıllara yönelik bir açıklama getirebilmiştir.
Ama tekrar altını çiziyorum ulaşabildikleri bilgiler sınırlıdır.Daha öncesini, açıklanamayanları,açıklanamayacakları, zaman açısından başlangıcının nereye dayandığını bulmaları imkansızdır.)

Yazımıza kaldığımız yerden devam etmek gerekirse….

Zamanı süre ile karıştıranlar olursa bu içinden çıkılmaz zorlayıcı bir soru haline dönüşecektir.
Zaman insanın elinde değildir.Hareketine devam eder ve bu hareketten geriye bazı izler kalır.Elindeki tek imkan Zamanın içerisinde bizimle birlikte var olup ve bizle yok olacak olan süre girer.Süreyi değerlendiririz ve bize bahşedilmiş olan düşünce düşünebilme melekesi, kısaca yukarı satırlarda İnsanı tanımlarken ki kullandığım kelimelerden olan (düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı.) olarak ele aldığımızda gördüğümüz olan kurgu şudur.
İnsan belli kazanımları Zaman aracılığıyla elde eder.Zamanı doğru kullanarak ama burada zamanı doğru kullanması tamamı ile zamanın onu yönetmesinden kaynaklıdır.

Zaman insanı yönetiyor olmasaydı insanlar şu tür ve buna bağlı benzer cümleler kurmazlardı.

Örnek vermek gerekirse..
Arkadaşım şu anda hiç zamanım yok daha sonra görüşsek nasıl olur.
Yapılacak o kadar çok şey var ki zamanım yok.
Vs.
Zaman insanı yönetirken bireyin var olmasıyla ortaya çıkan sürenin içerisinde elde ettiği birikimleri doğru kullanabilmesi ve buna bağlı dersler çıkarabilmesi belli kazanımlar elde edebilmesi sonucunda birey daha iyi yaşamanın yollarını bulur ve anca kendisine bunu sağlayabilir.

Zaman;ucu bucağı belli olmayan bir kavram olduğundan,olayı kavrayabilmek adına buna bir tünel diyebiliriz.(Zaman Tüneli)
Zamanda yolculuk yapmak gibi bir şey. Zamanın sonsuz boşluğu içerisinde kısacık olsa da seyahat ederiz.
Bir arkadaşın Zaman kavramına bakışını yansıtacağım şimdi de..

Sevgilinin kollarında su gibi geçen zamanı durduramıyorsak,
Acı,ızdırap,keder dolu dakikalarımızda saniyeler bir ömür gibi geliyorsa
Demek ki zaman insana karşı daha üstün.

Farklı bir yaklaşım,ve güzel bir örnekleme.

Gördüğümüz gibi….
Özetlersek…
Zaman mefhumu insanlık tarafından üretilmiştir.Tamamen dünya yaşantısına dair,mefhum olarak soyut ama buna karşılık insanlık için doğrusal olarak algılanıp ölçülebilen,basitçe Dünya’nın Güneş etrafında ve kendi etrafında dönmesi sonucu ortaya çıkan Güneşin doğuşu ve batışı esnasında ortada kalan müddeti,salise,saniye,dakika,saat,gün,hafta,ay,yıl ve asır olarak ele alan ve bu şekilde çalışan mefhumdur.
Bilimsel olarak ‘’Zaman’’,madde-enerji- mekân üçlüsü arasındaki değişim ve dönüşümün göstergesidir.Değişim ve dönüşüm,enerjinin bir yerden başka bir yere akması sonucu oluşan bir olaydır.Bu değişim her iki grup içinde de(Canlılar ve cansızlar) vardır.
Zaman mefhumunu üreten insanlık bunu,yaşam şeklini şuurluluk düzeyi ile dengelemek ihtiyacı üzerine farkında olmadan yapmıştır.(Buraya kadar anlatılanlar tamamen insanın dışında gerçekleşen olaylardır.İnsanlar sadece rol model olarak görev almaktadırlar bu süreç içerisinde.Bazen istemli bazen istemsiz olabilir)
Zaman bilinçli bir hareketin ölçümüdür.Şu an içinde bulunduğumuz boyutta,yani dünya’da zaman sadece yaşamımızın bir ölçümüdür.Biz yaşantımızı,şimdi,geçmiş ve gelecek diye üç ana süreye böleriz.Bu şekilde bazı değişiklikleri daha iyi yorumlayabilir ve algılayabiliriz.
Yalnız unutmamakta fayda var.Geçmiş süre olarak geride bıraktığımız süre bizim için hiçbir ifadesi ve etkinliği olmayan bir durumdur.(Edenler olabilir hatta birazdan buna da değineceğim)Bir bakıma gelecekte öyledir.Yaşanmamış olması,
Bizim için bir şey ifade etmeyebilir.(Edenler de olabilir).Ancak geçmiş süre yaşamımızdaki tecrübelerin oluştuğu,gelecek ise geçmiş süredeki tecrübelerimizin gelecekteki planlarıdır.Ama temel olarak baktığımızda ne geçmiş nede gelecek aktif bir süre dilimidir.O halde tek reel şimdiki süredir.İşte bizim yaşadığımız bu üç boyutlu dünyada zaman kavramı bu gibi kavramların anlatımlarından oluşmaktadır.
Ana Fikir.

Zaman Kimseye kulluk yapmaz. Kimseyi dinlemez.
Geçmiş değiştirilemez.Geçmişe dönülemez.
Gelecek bilinemez,Geleceğimizi geçmişimiz gibi değiştirmemiz de mümkün değildir.
İnsanı bu sebepten zamanı yönetemez.
İnsan Zaman içerisinde oluşan süre ile belli kazanımları elde eder ve bunlara bağlı olarak bazı tekâmül ivmesi yakalar ve ya tam tersi duraksama ivmesi de yakalayabilir.Her şey bizimle var olup şekillenen bize ayrılan süre zarfında gerçekleşir.Bizle birlikte süre de yok olur.Herkes için önünde olan bir süre vardır.
Süreyi yönetebilmek bir nebzede olsa mümkün olabilir ama çok kısıtlı dar bir aralıkta mümkündür buda.
O zaman neymiş şu anda bu satırları okurken ki süreyi değerlendirmeliyiz.Her ne yapıyorsak o an içerisinde yapabiliriz.Anı yaşamalıyız.
Geleceğe dair atılımlar ve adımlar atmaktan da çekinmemeliyiz.
Bir söz vardır:
D.N=Dünya bir gündür,O da bugündür.

Saygılar

İmza:Tom !
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #5 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
d1sturbedd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Kas 2008
Üye no: 117023
Nerden: Ankara
Yaş: 29
Mesajlar: 316
Tecrübe Puanı: 0
d1sturbedd is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

tom yaptın yapacagını
zaman insanı yonetır.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #6 (permalink)  
Okunmamış 08-04-2009
Wisrty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Mayıs 2007
Üye no: 4671
Nerden: Titrasyon kabından
Mesajlar: 8,422
Blog Entries: 6
Tecrübe Puanı: 102
Wisrty is on a distinguished road
Wisrty - MSN üzeri Mesaj gönder
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Zaman bizim kontrolümüz altında olmayan bir imgedir. bu doğru.. Aslında böyle birşey felsefik bakarsak kesinlikle yok. Eğer dinimiz İslam'a göre yorumlarsak, Allah ne zamandan beri var? Bu sorunun cevabı sırf zaman kelimesinden ötürü yanıtlanamaz. Çünkü onun için zaman yoktur...

Diğer yönden yine felsefede çok önemli bir yere sahip olan bilime göre yorumlarsak;
Bugün zaman demek, eğer terim olarak vakit akışını temsil ediyorsa; vakitin her akışıyla bir insan ölüyor, yerine de yenisi geliyordur... Bu bile aslında konumu açıklamaya yeter.. Yinede bilimsel olarak kanıtanmış olan bu veriler, bize zamanın bilimi geliştirdiğini gösteriyor...

Şöyleki, eğer zaman ilerledikçe kasıtlı veya kasıtsız bilimsel alanda çalışmalarınız yoksa hiçbir şekilde zamana yani çağa ayak uyduramazsınız. Düşünsenize insanların zamanı yönettiğini. Bu sefer taş devrindeki bir insan hiç ölmeden ( buraya dikkat ) hiç medeniyet görmeden günümüze gelmez miydi? Belki...

Biz ne yapıyoruz peki? Dünyanın gelişimi, zamanın ilerleyişi ve en önemlisi GELECEK için planlar yapıyoruz. Bu planlarda hep bilimsel deneyler ve gözlemler doğrultusunda olur...

Üstte GELECEK dedim kocaman harflerle. Bu gelecek kelimesinin Türkçe'de karşılığı zaman içerisinde ileride olacak bir olayın günümüze gelmesidir. Yani gelecek kelimesi hiçbir şekilde birileri tarafından kontrol edilemez. Ancak gelecek kelimesi eş anlamlıdır. İdeallerimiz ile karıştırmayalım.. İnsan hayal dünyasındayken Zamanı kontrol eder. Gözümü yumdum. Açtım ki hâlâ ölmemişim, zamanı kontrol etmişim... EEE aradan bir vakit geçmedi mi? Eğer o arada birisi size saldırsaydı bunu engelleyebilir miydiniz? Tabikide hayır. O kişi donmuyor ki. Sadece siz donduğunu farz ediyorsunuz.

Zaman bize göre yani insanlara göre 1 değil çok terimli bir kavramdır. Unutmayın, önemli güçler ve çok hassas dengeler 1 elden yönetilir. Zamanı yönetmek kelimesi de ancak Bir Varlığa Aittir.
Bir insan değil, belkide milyarlarca. Zamanı yöneltmeye kalksalar ne olurdu? Ya hepimiz dünyada tek olur hepimiz için ayrı bir evren olurdu, ya da hiçbir şekidle yönetilemicek ancak istenilebilicek bir durum olurdu.
__________________
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #7 (permalink)  
Okunmamış 09-04-2009
zepplyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Var Mısın Iddaaya?
 
Üyelik tarihi: Tem 2007
Üye no: 8583
Nerden: İzmir
Mesajlar: 721
Tecrübe Puanı: 0
zepplyn is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Zaman insanı yönetir. Ne zaman insan oğlu zamanı durdurmayı başarırsa, o gün zaman üzerinde hükmü geçmeye başlar. İnsan zaman içerisinde sadece yaşamına şekil verir ve bu süreçte zamanı kontrol ettiğini düşünür. Bir kibrit yakın ve yere bırakın. Kibrit yanar yanar ve bir süre sonra kül olur, bu gerek çok hızlı bir şekilde veya çok zaman alarak gerçekleşir ama sonucunda kül olacaktır. İnsan yaşamı da böyledir. Yavaş veya hızlı, şekil vermek onun elinde. Nasıl akan bir nehirde tekrar yıkanılmıyorsa, akan zamanda da tekrar yer alamazsınız.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #8 (permalink)  
Okunmamış 09-04-2009
dolping - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Eki 2008
Üye no: 112087
Nerden: Hayatın içinden.
Mesajlar: 7,004
Blog Entries: 3
Tecrübe Puanı: 90
dolping is on a distinguished road
dolping - MSN üzeri Mesaj gönder
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

Zaman insanı yöetir

çünkü; Hani bir laf vardır bilirsiniz dünya bir gündür, o da bu gündür diye .

Şimdi tam anlatamıyorum ama zaman ınsanı her halıyle yonetır cunku ınsan zamana gore hareket eder hersey zamana baglıdır ornegın ''oss sınavı'' demı 195 dakıka hayatının her seyını belıyorlar saten ınsanı yonetmeye dagır en buyuk zaman dılımıdır.

insan zamanı yonlendıremez o zaman kımse aksam olsun bıle ıstemez zaman ınsanı yonetır ınsan zamana ayak uydurur
__________________
"Her ne olursa olsun mazim, bugünkü vaziyetimden daha bütün bir mesele gibi geliyor. Ne ondan kurtulabiliyorum, ne de tamamiyle onun emrinde olabiliyorum."
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #9 (permalink)  
Okunmamış 09-04-2009
POET. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banlı
 
Üyelik tarihi: Eki 2008
Üye no: 109294
Mesajlar: 5,055
Tecrübe Puanı: 0
POET. is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

bir tek ben insan zamanı yönetir'e oy vermişim
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
  #10 (permalink)  
Okunmamış 09-04-2009
en iyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Oyuncu
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye no: 144667
Mesajlar: 9
Tecrübe Puanı: 0
en iyi is on a distinguished road
Yanıt: Zaman mı insanı yönetir? İnsan mı zamanı?

anqate qatılmaq istemiom chünqü 2 sinide en iyi olaraq ben yönetirim hadi 3yw.!
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Bu mesajı Spurl'a ekle!Reddit! Bu mesajı Wong'a ekle!Facebookta paylaş!
Konu kapatılmıştır


Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 misafir)

 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açamazsınız
Yeni mesaj yazamazsınız.
Dosya ekleyemezsiniz.
Mesajlarınızı değiştiremezsiniz.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Mesaj Son mesaj
Yurdumuz insanı Casparow Eğlence Geyik Bölümü 1 04-05-2008 17:47
'Kadınlar erkeklerden daha iyi yönetir' SenOyna Güncel Konular 0 30-04-2008 04:30
CHP'li Özyürek: Zaman af zamanı değil SenOyna Güncel Konular 0 01-01-2008 05:40
Şık bir insanı uğurladık SenOyna Güncel Konular 0 13-12-2007 05:11


Gerekli
Genel forumlar
Bizden
Bloglar
Anti hile ve üyelik sistemi
CS 1.6 ü üyelik
Dosyalar
Counter-Strike 1.5
Online destek
Dökümanlar
Counter-Strike 1.6
Sunucu satışları
Forumlar
Counter-Strike Source
Sunucularımız
Galeri
BattleNet
Referans sunucular
IRC
Hamachi
Kurallarımız
Oyunlar
Diğer oyunlar
Oyuncumarket
sXe indir
internet,Donanım,Yazılım dünyası
Artı Hosting
Her telden
Bu site en iyi 1024x768 çözünürlük ile görüntülenebilinir

Page generated in 0.12402892 seconds (100.00% PHP - 0% MySQL) with 18 queries

Sitemap
1, 2, 14, 4, 8, 6, 7, 13, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 36, 28, 29, 30, 112, 31, 96, 94, 95, 91, 92, 93, 38, 102, 101, 97, 98, 116, 103, 85, 86, 84, 77, 78, 79, 82, 81, 90, 87, 108, 110, 104, 155, 115, 107, 109, 106, 111, 119, 121, 122, 306, 277, 124, 123, 126, 129, 130, 162, 131, 134, 135, 138, 136, 137, 139, 146, 147, 148, 156, 159, 157, 158, 165, 161, 163, 164, 168, 171, 170, 172, 176, 175, 177, 253, 252, 254, 255, 260, 261, 262, 263, 276, 281, 280, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 291, 299, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313,